Haber Detayı
12 Ocak 2022 - Çarşamba 00:52 Bu haber 58 kez okundu
 
Ek zam teklifinin birinci bölümü tamamlandı
TBMM Genel Kurulu, Meclis Başkanvekili Nimetullah Erdoğmuş başkanlığında toplandı. Genel Kurulda, memur ve emekliye ek zammı da içeren kanun teklifinin birinci bölümünün tümü üzerindeki görüşmeler tamamlandı.
Siyaset Haberi


Erdoğmuş, üç milletvekiline gündem dışı söz verdi.

HDP Iğdır Milletvekili Habip Eksik, "Iğdır'ın sorunları", CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, "Tarımsal destekleme ödemeleri" ve AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Ahmet Akay "Şanlıurfa ili Akçakale ilçesi Barış Harekatı Bölgesinde meydana gelen patlama sonucunda üç askerin şehit edilmesine" ilişkin konuşma yaptı.

AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan, Türkiye'nin FETÖ, PKK ve Türkiye düşmanlarıyla verdiği mücadelesini terör örgütlerinin yaşadığı korkudan herkesin anladığını belirterek "Terör örgütlerini kaynağından kurutmak için tezkereye gerek yok mu? 'Kandil'i bombalayacağız' dediniz, Kandil'i tezkeresiz mi bombalayacaksınız?" diye konuştu.

FETÖ'nün hain 15 Temmuz darbe girişimini de hatırlatan Özkan,"15 Temmuz'da Genel Başkan'ınız neredeydi? Genel Başkanınız neden sizi Meclis'te yalnız bıraktı? FETÖ acaba Bay Kemal'in önünde neden tankları çekti?" ifadelerini kullandı.

Hükümetin icraatlarını anlatan Özkan, sadece son bir haftada Konya ile Karaman arasındaki yolun açıldığını, ekonomide destansı çalışmaların yapıldığını, ihracatın 225 milyar doları bulduğunu, yerli ve milli aşı TURKOVAC'ın kullanım onayı aldığını, Togg'un marka lansmanını gerçekleştirdiğini kaydetti.

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay ise TBMM'nin taziye çadırı olmadığını, terör üzerinden muhalefete çamur atılarak Türkiye'nin içine düştüğü ekonomik durumun üstünün örtülmeye çalışılmasından kimseye ekmek çıkmayacağını kaydetti. "IŞİD askerimizi diri diri yakarken siz neredeydiniz?" sorusunu soran Altay, Suriye'nin doğusunda Rusya, merkezi yönetim ve IŞİD'in, batısında ABD ve PYD'nin olduğunu, Türkiye'nin ise bölgede olmadığını savundu.

Altay, "15 Temmuz'da Genel Başkanımız, İstanbul'daydı uçak da yoktu. Sizin o dönemki başbakanınız havada tur atıyordu, neden aşağı inmemiş? Siz, dönemin başbakanının nerede saklandığına bakın. Şehitlerimizi istismar etmeyin. Onlar için topladığınız 350 milyon lira para nerede? Neden hak sahiplerine bu para ödenmiyor? FETÖ borsasından kimler ne kadar para aldı? Meclisin bunun bilmesi gerekir." diye konuştu.

Engin Altay, devleti soymanın sadece Türkiye'de ticari sır sayıldığını, 20 Aralık gecesindeki kur borsası marifetiyle kimlerin bir gecede milyarlarca lira kazanç elde ettiğinin araştırılarak ortaya çıkarılmasını istedi.

HDP Grup Başkanvekili Hakkı Saruhan Oluç, Merkez Bankasındaki döviz kaynaklarının birilerine peşkeş çekildiğini, bu konuda hükümetin bir açıklama yapması gerektiğini ileri sürdü. Türkiye'deki mültecilerin sorunlarına da değinen Oluç, mültecilerin sürekli şiddetin hedefi olduğunu ve ırkçı saldırılara maruz kaldığını iddia etti.

İYİ Parti Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu, Şanlıurfa'nın Akçakale ilçe sınırında şehit olan üç askere Allah'tan rahmet yaralı askerlere şifa diledi. Doğalgaza yapılan zamlara da değinen Dervişoğlu, bir milyon ailenin kışın ısınamadığını, hükümetin ciddiyetle davranarak ortaya çıkan mağduriyeti gidermesini istedi.

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, Şanlıurfa'nın Akçakale ilçe sınırında PKK ve PYD tarafından şehit edilen askerlere Allah'tan rahmet, yaralı askere şifa diledi. Akçay, Türkiye'nin terörle mücadelesinin devam edeceğini vurguladı. Mesleki eğitimin yaygınlaştırılmasına ilişkin atılan adımları gururla takip ettiklerini dile getiren Akçay, Milli Eğitim Bakanlığı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı işbirliğiyle hayata geçirilen "Mesleki Eğitim Merkezleri Projesinin" önemli bir proje olduğunu vurguladı.

Genel Kurulda, gündem dışı konuşmaların ardından İspanya Senatosu-Temsilciler Meclisi AB Komisyonu Başkanı Susana Sumelzo ve beraberindeki parlamento heyetinin Türkiye'yi ziyaretinin Meclis Başkanlık Divanının kararıyla uygun bulunduğuna dair TBMM Başkanlık Tezkeresi okundu.

Daha sonra siyasi parti gruplarının önerileri ayrı ayrı ele alındı. CHP'nin "Türkiye ve Katar arasındaki ekonomik ilişkiler", HDP'nin "Kriminal Polis Laboratuvarı ile Adli Tıp Kurumunun verdiği raporlar" ve İYİ Parti'nin "İlaç ve tıbbi cihaz sektörü" ile ilgili araştırma önergelerinin ön görüşmelerinin bugün yapılması önerileri görüşüldü. Görüşmelerin ardından yapılan oylamada, söz konusu öneriler kabul edilmedi.

AK Parti'nin, TBMM'nin çalışma takvimine ilişkin grup önerisi de görüşüldü. Kabul edilen öneriyle, memur ve emekliye ek zammı da içeren Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapan Kanun Teklifi, gündemin ilk sırasına alındı.

Öte yandan, CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu'nun Çiftçilerin Kamu Bankaları, Özel Bankalar ve Tarım Kredi Kooperatiflerine Olan Kredi Borçlarının Faizlerinin Silinmesi ve Borçlarının Yeniden Yapılandırılması Hakkında Kanun Teklifi'nin doğrudan Genel Kurulun gündemine alınmasına ilişkin öneri de görüşüldü. Gaytancıoğlu, teklife ilişkin konuşması için kürsüye mazot bidonu ile geldi. Yapılan oylamada öneri kabul edilmedi.

Genel Kurulda, memur ve emekliye ek zammı da içeren kanun teklifinin görüşmelerine geçildi.

Teklifin tümü üzerine konuşan MHP İstanbul Milletvekili İsmail Faruk Aksu, kanun teklifinin kamu çalışanları ve emeklilerinin ek maaş artışlarının düzenlenmesi, en düşük emekli maaşının 2 bin 500 liraya çıkarılması, Türk lirası finansal araçların özendirilmesi, doğal gaz fiyatlarının kademelendirilmesi, kamu ihalelerinde ek fiyat farkı uygulanması, bireysel emeklilik sisteminin teşvik edilmesi gibi toplumun birçok kesimine yönelik önemli düzenlemeler içerdiğini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 20 Aralık 2021 tarihinde açıkladığı ekonomik tedbirleri anımsatan Aksu, şunları kaydetti:

"Teklif, ekonomik tedbirler kapsamında öngörülen amaçların gerçekleştirilmesine, aynı zamanda vatandaşlarımızın hayat kalitesinin artırılmasına yönelik önemli muhtevaya sahiptir. Teklifle merkez bankaları arasında kurulan ilişkilerin işin gerektirdiği diplomatik hassasiyet ve ekonomik güven temelinde yürütülebilmesini teminen, diğer merkez bankalarının Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası nezdindeki para, alacak, mal, hak ve varlıklarının haczedilmemesi sağlanmaktadır. Gelişmiş çoğu ülke mevzuatında da bulunmakta olan düzenleme, ülkemizde rezerv tutma talebine ilişkin artışın ve Türkiye'ye güvenin de bir göstergesidir. Bu uygulamanın, Türkiye'nin, diğer ülkelerin güvendiği bir ekonomik merkez olma özelliğini öne çıkaracağı ve rezervlere katkı sağlayacağı açıktır."

İYİ Parti Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu, teklifte olumlu buldukları maddeler olduğuna işaret ederek, BOTAŞ tarafından il ve bölge bazında kademeli doğal gaz satış fiyatı uygulanabileceğine dair düzenlemenin, destekledikleri maddeler arasında olduğunu vurguladı.

Dervişoğlu, "Teklifte yer alan ve en düşük emekli aylığının 2 bin 500 liraya çıkarılmasına yönelik düzenlemeyi yetersiz görüyoruz. Uzun yıllar boyunca bu memlekete emek veren, alın teri döken ve külfetlere katlanan emekli vatandaşlarımızın hak ettiği nimetlerden mahrum bırakılması kabul edilemez. Açlık sınırının 4 bin lirayı aştığı Türkiye'de emekli vatandaşlarımıza 2 bin 500 lira emekli maaşını reva görmek, 10 milyon emekli vatandaşımızı açlığa mahkum etmektir." diye konuştu.

Kazakistan'daki olaylara da değinen Dervişoğlu, "Jeopolitik olarak her fırsatı değerlendiren Rusya tarafından bir dış müdahale penceresinin açılması ve 'oldu bitti' ile Rus askeri varlığının Kazakistan üzerinde kalıcı hale getirilmesi, Türk dünyası açısından büyük bir riski beraberinde getirmektedir. Dış müdahalelerin önüne geçebilecek bir inisiyatif alanını Türk Devletleri Teşkilatı üstlenmelidir." dedi.

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, 6 yıldır TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi olduğunu anımsatarak bu süre içinde çok sayıda "vicdansız ve adaletsiz" torba yasayla ve yasalarla karşı karşıya kaldığını ancak hiç bu kadar "adaletsiz, vicdansız ve akılsız" bir torba yasa görmediğini savundu.

Paylan, "Bu iktidar yerli ve milli olduğunu iddia ediyordu. Yerliliğin ve milliliğin en önemli göstergelerinden biri de paranın itibarıdır. Paranız önemli bir bağımsızlık belgesidir ve onun itibarı ülkenin itibarlarından biridir. Bankalardaki paranın üçte ikisi dolardadır. Şimdi yerli ve milli olduğunu iddia eden bu iktidar ve küçük ortağı, 'biz geri kalan üçte bir Türk lirasını da dolara bağladık' diyor. Ben bundan daha büyük bir mandacı yasa düzenlemesi görmedim, bu mandacılıktır." değerlendirmesinde bulundu.

CHP Antalya Milletvekili Cavit Arı da AK Parti'nin ülkeyi getirmiş olduğu çıkmazdan dolayı böyle bir düzenlemeye ihtiyaç duyulduğunu ileri sürdü.

Arı, şöyle konuştu:

"Ekonomiyi çıkmaza soktuğu, ekonomiyi gerçekten mahvettiği ve böylelikle de ekonominin bu kötü gidişatı nedeniyle belirli sektörlere destek verme girişiminde olduklarını görmekteyiz. Yani kısacası, ortada AKP'nin ekonomideki başarısızlığı bulunmakta. Ekonomik anlamda ülkeyi getirdiğiniz çıkmaza bölüm bölüm çare aramaya çalışmaktasınız. Ancak ne yazıktır ki artık ülkede birden fazla delik var ve bu delikler her geçen gün artmakta. Gemiyi su aldı, siz ne yaparsınız yapın artık sizin yapmış olduklarınız, sizi içinde bulunduğunuz çıkmazdan kurtarmaya yetmeyecek. Birini kapatmaya çalışsanız bir başka yerden yeni bir delik ortaya çıkmakta. Artık tek çare kaldı, iktidardan gitmeniz. Ülke başka türlü rahatlamayacak, ekonomi düzelmeyecek, huzur gelmeyecek. Çünkü ülkede güven bırakmadınız, ekonomiyi batırdınız."

AK Parti Giresun Milletvekili Cemal Öztürk ise AK Parti hükümetleri döneminde çalışanların, emeklilerin sürekli yanında olduklarına, onların refah düzeylerini artıran birçok düzenlemeyi hayata geçirdiklerine dikkati çekti.

Öztürk, şöyle devam etti:

"İçinde bulunduğumuz bu zorlu dönemde de çalışanlarımızı, emeklilerimizi enflasyona ezdirmedik. Bu kapsamda, teklifle en düşük emekli maaşının 2 bin 500 lira olmasını sağlayacak düzenlemeyi getiriyoruz. Yeter mi? Elbette yetmez. Ayrıca kanun teklifimizde kamu görevlilerine yönelik olarak 6. Dönem Toplu Sözleşme'de belirlenen aylık ve ücret artışına ilaveten 2,5 puanlık iyileştirme yapılmaktadır. Böylece, 2021 yılının ikinci yarısında ortaya çıkan enflasyon farkı da dahil, Ocak 2022 döneminden itibaren yapılacak zam oranı yüzde 30,95'e yükseltilmektedir.

Teklifle, vergi kanunları uyarınca iadesi talep edilen vergilere ilişkin olarak açılan davalarda, dava konusu edilen tutarın yüzde 50'si oranında teminat alınmadan yürütmenin durdurulması kararı verilememesi temin edilmektedir; böylece, haksız iadelerin önüne geçilmesi amaçlanmaktadır."

Yılmaz, memur ve emekliye ek zammı da içeren Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 375 sayılı KHK'da Değişiklik Yapan Kanun Teklifi'nin görüşmeleri sırasında milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

Salgın ve kuraklığın tarım sektörünü olumsuz etkilediğini dile getiren Yılmaz, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AK Parti hükümetlerinin, başından itibaren tarıma özel bir önem verdiğini ve her türlü desteği sağladığını söyledi.

Yılmaz, çiftçilerin borçlarının yeniden yapılandırıldığını, tarımsal desteklerin üzerindeki vergilerin kaldırıldığını anlattı. Tarım sektörüne Ziraat Bankası ve diğer kanallarla daha ucuza finansman kullanımına destek sağlandığını dile getiren Yılmaz, "Son dönemlerde gübre başta olmak üzere girdi fiyatlarındaki artışın elbette farkındayız. Bu konuda Tarım Bakanlığımız, hükümetimiz çalışmalar yapıyor. Ülkemizin ve hükümetimizin imkanları çerçevesinde her türlü desteği vermeye hazırız." diye konuştu.

Tüm dünyada gıda fiyatlarının arttığı bir dönem yaşandığına dikkati çeken Yılmaz, tarımı stratejik bir sektör olarak gördüklerini ve bu yönde desteklediklerini de ifade etti. Yılmaz, "Tarım hiçbir zaman modası geçmeyecek bir sektördür." değerlendirmesinde bulundu.

Cevdet Yılmaz, teklifle emekli maaşlarında alt limitin 1500 liradan 2500 liraya çıkarıldığını da belirterek, "Genel artışların oldukça üzerinde bir artış. Yeterli mi? Elbette bunu tartışmıyoruz ama bu bir alt limit. Alt limiti 1500 liradan 2500 liraya çıkarmak takdir edersiniz ki olumlu yönde atılmış önemli bir adımdır. Düzenleme, 1 milyon 265 bin insanımızı ilgilendiriyor ve yıllık maliyeti 3,5 milyar lira civarında olacak." dedi.

Komisyon Başkanı Yılmaz, teklifte yer alan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'na (TCMB) yönelik düzenlemenin, Banka'nın kendi varlıklarına ilişkin olmadığını söyledi. Söz konusu düzenlemenin, başka ülke merkez bankalarının TCMB nezdinde açtığı hesaplara ilişkin güvenceyi oluşturduğunu vurgulayan Yılmaz, "Bu, son dönemlerde ülkemize yönelik artan taleplerin bir sonucudur. Türkiye, eskiden böyle düzenlemelerle karşı karşıya kalmıyordu çünkü böyle bir talep söz konusu değildi. Son dönemlerde daha fazla talebin oluşması, böyle bir düzenlemeyi tetiklemiştir. Bu son günlerin de meselesi değildir, geçen yaz aylarında Meclisimiz'e gelmiş bir taleptir. Bir süre bunu yapamadık, şimdi bu düzenleme çerçevesinde gerçekleştiriyoruz." şeklinde konuştu.

Türkiye'nin, finans merkezi olma hedefi bulunduğunu anımsatan Yılmaz, "Daha fazla finansın ülkemize gelmesi, ülkemizin lehinedir. Devletler arası bir ilişki söz konusudur, bunun kötüye kullanımı söz konusu olmayacaktır. Ülkemize fayda sağlayacaktır. Merkez Bankamızın itibarı olmasa, böyle taleplerle zaten karşı karşıya kalmazdık." değerlendirmesinde bulundu.

Cevdet Yılmaz, kanun teklifindeki BES'e yönelik düzenlemeleri sıralayarak, şunları kaydetti:

"'Üst gelir grupları faydalanıyor.' diye bazı eleştiriler oldu. Gönüllü BES'te asgari ücretin iki katına kadar geliri olanların oranı yüzde 62. Otomatik katılım sisteminde asgari ücretin iki katına kadar geliri olanların oranı yüzde 93. Bu mekanizma, üst gelir gruplarını değil, tüm toplumu ilgilendiriyor. BES gibi mekanizmalarla tasarrufları artırdığımızda bu makro istikrarımıza da katkıda bulunacak. Cari açığın özünde şu var; yaptığınız yatırımlardan daha az iç tasarrufunuz olunca bu farkı dış tasarruflarla, dış borçlanmalarla karşılamak durumunda kalıyoruz. İşte bu tür enstrümanları güçlendirdikçe, yurt içi tasarruflarımızı artırdıkça dış tasarruflara ihtiyacımız daha azalacak, makro istikrarımız güçlenecek, cari açığımız da azalacaktır. BES'teki bu düzenlemeler gibi önümüzdeki süreçte yeni ekonomi politikalarımızın bir gereği olarak yeni tasarruf imkanları ve enstrümanlarını geliştirme kararlılığımız var."

Yılmaz, BOTAŞ ve doğal gaz ısınma desteklerine ilişkin düzenlemelere de işaret ederek, teklifin yasalaşmasıyla, bir taraftan yoksullukla mücadeleye yönelik önemli bir adım atılmış olacağını, diğer taraftan doğal gazda tasarruf ve çevresel politikalara destek sağlanacağını dile getirdi.

TBMM Başkanvekili Nimetullah Erdoğmuş, teklifin birinci bölümünün tümü üzerindeki görüşmelerin tamamlanmasının ardından birleşime ara verdi. Aranın ardından komisyonun yerinde olmaması üzerine Erdoğmuş, birleşimi yarın saat 14.00'te toplanmak üzere kapattı.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Ek, zam, teklifinin, birinci, bölümü, tamamlandı,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Sitemizin çalışmalarını nasıl buldunuz ?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Trabzonspor
50
38
1
5
15
21
2
Konyaspor
42
33
3
6
12
21
3
Beşiktaş
35
34
7
5
10
22
4
Hatayspor
35
32
8
2
11
21
5
Adana Demirspor
34
30
6
7
9
22
6
Başakşehir FK
34
30
6
4
10
20
7
Fenerbahçe
33
33
6
6
9
21
8
Alanyaspor
32
32
7
5
9
21
9
Gaziantep FK
31
27
8
4
9
21
10
Fatih Karagümrük
30
29
8
6
8
22
11
Sivasspor
30
28
5
9
7
21
12
Kayserispor
28
29
7
7
7
21
13
Galatasaray
27
26
8
6
7
21
14
Giresunspor
25
20
10
4
7
21
15
Antalyaspor
23
22
10
5
6
21
16
Kasımpaşa
21
24
10
6
5
21
17
Göztepe
21
24
10
6
5
21
18
Altay
18
23
13
3
5
21
19
Çaykur Rizespor
18
19
13
3
5
21
20
Yeni Malatyaspor
15
17
14
3
4
21
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1
Haber Yazılımı